Hledali jste práci, která vás naplňuje, ale opak se stal pravdou? Přemýšlíte, co vše s sebou přináší zkušební doba? Zde je zodpovězení vašich otázek.
Čas na objevování
Začněme tím, co vlastně zkušební doba je. Pokud se vyhneme použití paragrafů, argumentování zákony a novelami, zbyde nám něco, co lze vysvětlit jako „ochranou lhůtu“. Pro zaměstnance i zaměstnavatele je stejně důležitá. Pokud jste vy tím, kdo novou práci získal, máte čas si ověřit, zda vše funguje, tak jak bylo dohodnuto a přislíbeno. Zároveň poznáte pracovní kolektiv i prostředí a pracovní tempo.
3 měsíce a dost
Pro zaměstnavatele je tato ochranná lhůta určitou pojistkou. Ověří si, jak pracujete, zda plníte úkoly a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují práci. Zkušební doba je nejčastěji stanovena na 3 měsíce a začíná prvním dnem nástupu do práce – tudíž prvním pracovním dnem. V případě vedoucích pracovníků je tato doba stanovena až na 6 měsíců.
Jak na výpověď ve zkušební době?
V době kdy, se míra nezaměstnanosti pohybuje na 2,8 %, máte mnoho možností k tomu vybrat si práci, která vás baví a naplňuje. Pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, naskytne se vám možnost odejít téměř ze dne na den. Dejte si pozor několik pravidel, které musíte dodržet. Výpověď ve zkušební době je nutné doručit zaměstnavateli v písemném provedení, alespoň 3 pracovní dny před skončením zkušební doby.
Čekají nás změny?
Zákoník práce hovoří jasně – zkušební doba 2018 je neměnná, a pro rok 2019 zůstane stejná. Jedinou možnou změnou v roce 2019 bude doručování pracovně právních dokumentů. Zatím ale není jasné, kdy vejdou v platnost.
V současné době platí jeden fakt – po skončení zkušební doby většina zaměstnavatelů přináší různé benefity. Jako třeba čtvrtletní prémie, pracovní oblečení, podíl na provizích či odměny.